• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
ג'ון מקיין arrow קידום אתרים
קידום אתרים - היסטוריה של התפתחות

קידום אתרים הוא תחום חדש יחסית כשם שהאינטרנט בכללותו חדש. קידום אתרים החל לפרוח יחד עם התפתחותם של מנועי החיפוש. כנראה כבר בראשית מנועי החיפוש היו מקדמי אתרים שכנראה לא הגדירו את עצמם ככאלו אך ביצעו פעולת שמטרתן קידום האתר במנועי חיפוש. ניתן לאמר שכמעט כל מי שעסק בבניית אתרים, פעל למעשה גם בתחום קידום האתרים. כל בונה אתרים ששאל את עצמו את השאלה: מה עלי לעשות על-מנת שהאתר אותו אני בונה ימוקם גבוה במנועי החיפוש, התעניין בתחום קידום האתרים. כל בונה אתרים שביצע פעולה שתכליתה שיפור מיקומו של האתר עסק בפועל בקידום אתרים. קשה לציין את הנקודה המדויקת בה הופרד תחום בניית האתרים מתחום קידום האתרים. ככל שמנועי החיפוש התפתחו כך נדרשה התמקצעות גדולה יותר בתחום קידום האתרים ושני התחומים הופרדו זה מזה. גם כיום (2009) הגדרת גבולות שני התחומים אינה לחלוטין ברורה. בוני אתרים יכולים להיות מעצבי אתרים שעובדים עם מערכות מוכנות שלא דורשות כל ידע בתכנות אתרים. בוני אתרים יכולים להיות אנשי שיווק שמתמחים באיפיון האתר או מתכנתים שאינם מבינים דבר וחצי דבר בשיווק או בעיצוב ויודעים אך ורק לתכנת שפה או שתיים. כל הקבוצות שפורטו יכולות להגדיר את עצמן כבוני אתרים. תחום קידום האתרים והעוסקים בו אמורפי לא פחות.

כיום, אין שום מוסד רשמי בעולם המעניק תעודה מוכרת על פי חוק למקדמי אתרים. קיימים כמה מוסדות בארץ ובעולם המעניקים תעודה בשם עצמם בלבד. כל אחד יכול ורשאי להגדיר את עצמו כמקדם אתרים או אף להעניק לעצמו תארים משודרגים שיש בהם אך ורק להעיד כיצד אותו אתם מגדיר את עצמו. לרוב ניתן למצוא על כרטיסי ביקור רבים תיאורים כגון: "מקדם אתרים מוסמך" או "מקדם אתרים מקצועי" או " מומחה קידום אתרים". כמובן אסור להתרשם יותר מידי מתארים אלו שכן יש בהם להעיד אך ורק על הגדרה סובייקטיבית לחלוטין, כיצד אותו מקדם אתרים תופס את עצמו. אין צורך לעבור שום בחינה או אפילו שום השתלמות כדי לכתוב על כרטיס הביקור "מומחה קידום אתרים". בישראל יש ניסיון להקים התארגנות של מקדמי אתרים דרך איגוד לשכות המסחר. להתארגנות אין שום סמכויות שהוענקו לה במסגרת החוק והיא פועלת בדומה לעמותה שהצטרפות אליה כרוכה בתשלום.

מהיכן צצו להם מקדמי האתרים?

כאמור, ראשיתו של התחום הוא אצל בוני האתרים. סביר להניח שהצורך התפתח ראשית כל אצל אנשי השיווק שהשכילו להבין את הייתרון העצום של דרוג גבוה במנועי חיפוש והפוטנציאל העיסקי.

אותם אנשי שיווק פנו לחברות שבנו להן את האתר והתענינו כיצד ניתן לשפר את מיקומו של האתר במנועי החיפוש. בראשית עידן מנועי החיפוש, היה פשוט למדי לקדם אתר. האלוגריתמים של מנועי החיפוש אומנם לא היו גלויים אך היו פשוטים להבנה. המנועים הראשונים היו מבוססים על תגיות המטא, לאחר מכן, בשל הפשטות לבצע מניפולציות על תוצאות החיפוש הוספו פרמטרים נוספים שבודקים מה בפועל קיים באתר. קצת לפני תחילת שנות האלפים נוסף פרמטר חשוב ששינה לחלוטין את תוצאות החיפוש: כמה אתרים חיצוניים מצביעים על האתר באמצעות קישור. גם על אלורגריתם זה ניתן היה לבצע מניפולציות פשוטות על ידי בניית כמות גדולה של אתרים וקישורם לאותו אתר שרוצים לקדם. את פריצת הדרך הגדולה ביצעו אנשי גוגל. אנשי גוגל המציאו מנוע חיפוש שלא רק בודק את כמות הקישורים לאתר, אלא מתייחס גם לאיכות הקישורים לאתר. אליבא דגוגל לא כל הקישורים שווים בערכם: קישור מאתר איכותי וסמכותי שווה הרבה יותר מסתם קישור.

אלוגריתם זה מבוסס על המצאת הפייז' ראנק (PR) שנותן לכל אתר שנסרק ציון בהתאם למספר הקישורים המובילים אליו. חישוב ה-PR הוא ביצוע מתמטי עם אלפי נעלמים שמקבלים ערך רק לאחר פתרון של אותה משוואה. הקפיצה המשמעותית בתחום קידום האתרים החלה עם כניסת גוגל לעולם מנועי חיפוש. הודות לטיב התוצאות שגוגל העניק, הפך גוגל למנוע החיפוש הפופולארי ביותר בעולם.

לאור זאת, שיווק באינטרנט עולם ה מתעניין במיוחד בחקר האלוגריתם של גוגל. האלוגריתם של גוגל כל הזמן משתנה ומשתפר במטרה לתת תוצאות טובות יותר לגולשים. האלוגריתם הוא סודי ורק המהנדסים הראשיים בגוגל יודעים בדיוק כיצד הוא פועל. המטרה העיקרית של אנשי קידום האתרים היא לחקור כיצד אותו אלוגריתם עובד ולהתאים את אתר האינטרנט בצורה מיטבית לאלוגריתם.

כיוון שאף אחד ממקדמי האתרים אינו יודע כיצד גוגל עובד יחד עם השתנות מתמדת של האלוגריתם מחלקת את העבודה של מקדמי האתרים לשניים: חקר האלוגריתם כאשר החוקר תמיד נמצא במידע חסר. ישום בפועל של אותן תובנות מחקר האלוגריתם. בתחילת הדרך קידום אתרים היה תחום שבוני אתרים עסקו בו. בוני אתרים שבדרך כלל הגיעו מתחום התכנות ועברו לתחום קידום האתרים התחילו לעבוד בתחום. תחילה במשרה חלקית כאשר את עיקר זמנם הם מגדישים לבניית אתרים ומעט מזמנם לקידום אתרים ולאחר מכן כמשרה מלאה.

כיוון שקידום אתרים ובניית אתרים מצריכים יכולות שונות: בניית אתרים יכולות תכנות ולפעמים עיצוב לעומת מקדמי אתרים שנדרשים במיוחד לפעולת מחקר במידע חסר, נכנסו לתחום קידום האתרים אנשים מתחומים שונים ומגוונים, חלקם הגדול הם אנשי שיווק שביצעו הסבה מקצועית לתחום שיווק באינטרנט ואז התמקדות בתת התחום של השיווק באינטרנט שהוא קידום אתרים. האינטרנט מלא בכתבות ומאמרים בנושא קידום אתרים. ניתן למצוא אלפי מאמרים באנגלית ומאות אתרים בעברית בהם מאמרים המתיימרים להסביר שלב אחרי שלב כיצד מבצעים קידום אתרים. לכאורה כל מי שקורה מדריכים אלו יכול לעבוד בתחום קידום אתרים או להגדיר את עצמו כמומחה קידום אתרים. בפועל כיוון שהאלוגריתם סודי אף אחד לא באמת יודע כיצד הוא פועל. עצם הימצאותם של תכנים כה רבים באינטרנט אינו מעיד על נכונותם של התכנים. מקדם אתרים טוב חייב לבחון את התחום של קידום אתרים בעיניים של חוקר. חוקר שלכאורה יש בפניו מידע רב, אך לא כל המידע נכון ואמיתי.

קידום אתרים מטרתו השגת תוצאות מול המתחרים. כל המתחרים יכולים להגיע לאותו מידע ולבצע את השינויים בתוך האתר ומחוץ לאתר. אז כיצד בעצם מקדמים אתר בתחום תחרותי כאשר כולם חשופים לאותו מידע של מה צריך לעשות ואיך לעשות זאת טוב. אם כולם מבצעים את אותן פעולות בהתאם לתכנים המצויים באינטרנט, כיצד בכל זאת ניתן לעקוף אתר אחר ע"י פעולות קידום אתרים?

קידום אתרים הינו מקצוע טכני. אם איש בעל יכולות טכניות גבוהות יקרא את כל המאמרים באינטרנט על קידום אתרים ויבצע את ההנחיות המופיעות במאמרים הוא לא תמיד יצליח. אין סדר פעולות מוחלט ונכון שיש לבצע ואז מקבלים את התוצאות. מקדם אתרים טוב חייב להבין במחקר ובשיווק ולהשיג בכך יתרון תחרותי על מתחריו לא די ברצף פעולות טכניות על-מנת לקדם אתר.