• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
ג'ון מקיין arrow קמפיין לנשיאות 2008
הקמפיין לנשיאות – 2008

Formally announcing his run for President on April 25, 2007 in Portsmouth, New Hampshire
ג'ון מקיין הודיעה באופן רשמי על התמודדותו לנשיאות ארה"ב ב25 באפריל, 2007 בפורתסמאות' ניו המפשייר. הוא הצהיר: " אני לא רץ לנשיאות על מנת להיות מישהו, אלא לעשות משהו. לעשות את הדברים הקשים אך ההכרחיים לא את הדברים הקלים והמיותרים." הוא גם אמר שארה"ב לעולם לא צריכה ללחום במלחמה ללא הקצאת המשאבים ההכרחיים לכך, בניגוד למה שקרה בעיראק.
עוצמותיו של מקיין כמתמודד כללו הכרה כללית של הציבור, חסות על יוזמות ומערכות לתיקונים כלכליים, שירותו הצבאי הידוע וניסיונו כשבוי מלחמה, ניסיונו מקמפיין הבחירות בשנת 2000, והציפייה שהוא יוכל להשתמש בתורמים הגדולים של ממשל בוש. במהלך סבב בחירות 2006, מקיין נכח ב346 אירועים ועזר לאסוף יותר מ 10.5 מיליון דולר בשם המועמדים הרפובליקנים. מקיין היה מוכן לבקש מעסקים ותעשיות עבור תרומות לקמפיין, כאשר התרומות לא ישפיעו על החלטותיו הפוליטיות. למרות שהיה המתמודד המוביל בתחילת שנת 2007, במהלך השנה הוא הפך להיות מקום שני לראש עיריית ניו יורק לשעבר – רודולף ג'וליאני.
במחצית הראשונה של שנת 2007 היו למקיין בעיות באיסוף תרומות, בעיקר בשל תמיכתו בשינוי חוקי ההגירה, שנוי שלא היה פופולארי בקרב בסיס הבוחרים הרפובליקני. קיצוצים נרחבים נעשו בקמפיין בתחילת יולי, אבל מקיין הודיע שאינו מתכוון לפרוש מהמרוץ. מאוחר יותר באותו החודש, מנהל הקמפיין והאסטרטג הראשי עזבו את הקמפיין. מקיין הדרדר בסקרים באופן משמעותי כאשר בשלב מסוים היה מקום שלישי עם פחות 15% מהקולות.

הסנאטור מאריזונה חזר לתפקידו המוכר כאנדרדוג פוליטי, נוסע במסלול הדיבור הישיר (straight talk express) ומנצל את יתרונות המדיה החופשית כגון עימותים ואירועים ממומנים. עד דצמבר 2007, המרוץ הרפובליקני עדיין לא יושב, כאשר אף אחד משלושת המועמדים לא היה מנצח ברור וכולם בעלי חסרונות בולטים עם אלמנטים שונים בפני ציבור הבוחרים הרפובליקני. מקיין החל להציג עלייה, בייחוד עם כוחו המחודש בניו המפשיר – מקום נצחונו ב2000 – ונדף קדימה באמצעות תמיכה של הבוסטון גלוב, המנצ'סטר יוניון לידר, וכמעט שני תריסרים של עיתונים חשובים. כמו כן הוא קיבל תמיכה מהסנטור הדמקורטי העצמאי ג'ו ליברמן. מקיין החליט לא לעשות קמפיין משמעותי בכנס הבחירות באייוה ב3 בינואר 2008, שם ניצח באופן משמעותי מושל ארקנסס מייק האקבי.

תכנית הקמבק של מקיין השתלמה כאשר זכה בפריימריז בניו המפשיר ב8 בינואר, שם הביס את מושל מסצ'וסטס מיט רומני בקרב צמוד, מה שהחזיר אותו להיות אחד המועמדים המובילים. באמצע ינואר מקיין היה הראשון בפרייפריס בדרום קרולינה, שם הביס בקרב צמוד את מייק האקבי. פרשנים גורסים כי ההפסד של האקבי נבע מהצבעה מפוצלת לו ולסנטור לשעבר פרד תומפסון. שבוע לאחר מכן זכה מקיין בפריימריז בפלורידה, שם ניצח את רומני שוב פעם בקרב צמוד. בשלב זה ג'וליאני פרש מהמרוץ והביע את תמיכתו במקיין.

ב5 בפברואר, מקיין ניצח הן במספר המדינות והן במספר הצירים ביום שלישי הגדול (super Tuesday), מה שהביא אותו להובלה משמעותית למועמדות הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב. רומני פרש מהמרוץ ב7 בפברואר. מקיין ניצח בפריימריז ב4 במרץ שם גרף חלק ניכר מהצירים והפך להיות המועמדת הרפובליקני לנשיאות ארה"ב.

במידה והיה נבחר לנשיאות ארה"ב מקיין, שנולד בפנמה, היה יכול להיות הנשיא הראשון שנולד מחוץ ל50 המדינות הנוכחיות. דבר זה העלה סוגייה חוקית, מאחר וחוקת ארה"ב מצהירה שנשיא ארה"ב יכול להיות אדם שנולד בארה"ב. סקירה משפטית שהייתה מקובלת על כולם, והחלטת פה אחד בלתי מחייבת של הסנאט, סיכמו שמקיין נחשב לאזרח שנולד בארה"ב, למרות שעדיין יש מספר מחלוקות משפטיות בעניין. כמו כן אם מקיין היה מושבע לנשיאות ארה"ב בשנת 2009 בגיל 72 ו144 ימים, הוא היה הופך לנשיא ארה"ב המבוגר ביותר הנכנס לנשיאות. והנשיא השני הכי מבוגר בזמן ההשבעה.

מקיין התייחס לדאגות לגבי גילו ובעיותיו הבריאותיות, כאשר הצהיר ב2005 שמצב בריאותו "מעולה". הוא עבר טיפולים עבור סרטן העור (מלנומה), וניתוח בשנת 2000 עבור אותו סרטן השאיר צלקת משמעותית בצד השמאלי של פניו. האבחון הרפואי של מקיין נראה חיובי, על פי מומחים עצמאיים, בעיקר משום שהמלנומה לא חזרה כעבור 7 שנים. במאי 2008, הקמפיין של מקיין הביא לעיתונות תקציר של סקירה רפואית שלו, שם תואר מקיין כנקי מסרטן, בעל לב חזק ובריאות כללית טובה מאד.
לאחר שניצח את המועמדים הרפובליקנים האחרים, התפנה מקיין להתמקד בבחירות הכלליות לנשיאות, בעוד ברק אובאמה והילרי רודהם קלינטון לחמו מלחמה ממושכת עבור המועמדות הדמוקרטית לנשיאות. מקיין הציג מבחר הצעות מדיניות, וחיפש דרכים לשפר את איסוף התרומות. סינדי מקיין, שבבעלותה רוב נכסי הזוג המוערך בכ100 מיליון דולר, הציגה לציבור את החזרי המס שלה בחודש מאי. לאחר ביקורת על נוכחות לוביסטים בצוות, הקמפיין של מקיין הציג חוקים חדשים במאי 2008 על מנת להימנע מקונפליקט של אינטרסים, מה שגרם לחמישה יועצים לעזוב.

כאשר אובאמה הפך להיות נציג הדמוקרטים לנשיאות ארה"ב בתחילת יוני, מקיין הציע לקיים אסיפה משותפת, אולם אובאמה התעקש על עימות מסורתי יותר. ביולי שינוי בצוות הקמפיין הביא את סטיב שמידט לשליטה תפעולית מלאה על הקמפיין. במהלך חודשי הקיץ, אובאמה הוביל על מקיין בסקרים ברמות של אחוזים בודדים, כמו כן הוביל אובאמה במספר מדינות שבדך כלל מתנדנדות. מקיין חזר לתפקידו המוכר כאנדרדוג שנבע בעיקר בגלל לסוגיות הכלליות עמם התמודדו הרפובליקנים בבחירות. מקיין קיבל מימון ציבורי עבור קמפיין הבחירות הכלליות, כמו גם את המגבלות שהגיעו עם מימון זה, במקביל ביקר את המועמד הדמוקרטי על היותו המועמד הראשון שסרב למימון כזה מאז שהמערכת הוטמעה בשנת 1976. הדגש בקמפיין הרפובליקני היה בעיקר על ניסיונו הרב של מקיין ועל יכולת ההנהגה שלו יחסית לאובאמה.


ב29 באוגוסט 2008, נחשפה מושלת אלסקה שרה פאלין כמועמדת מפתיעה במיוחד למשרת סגניתה הנשיא. מקיין היה המועמד השני בתולדות ארה"ב שבחר איזה לתפקיד זה והמועמד הרפובליקני הראשון לעשות כן. במידה והיו נבחרים – פאלין הייתה הופכת לסגנית הנשיא הראשונה בתולדות ארה"ב. ב3 בספטמבר 2008, הפכו מקיין ופאלין למועמדים הרפובליקנים לנשיאות ולסגנות הנשיא במהלך הכנס הלאומי הרפובליקני לשנת 2008 בסנט פול מינסוטה. ב24 בספטמבר הצהיר מקיין על הקפאת הקמפיין וביקש מאובאמה גם לעשות כן על מנת להתרכז בהעברת תכנית החרום הכלכלית בקונגרס בעקבות משבר המתכנתאות ומשבר הנזילות. ההתערבות של מקיין אפשרה לנבחרי הבית הרפובליקנים להציע שינויים לתכנית שעד אז הייתה מהלך סגור. לאחר שאובאמה סרב להצעת הקפאת הקמפיין של מקיין, חל העימות הראשון ביניהם ב26 בספטמבר. ב1 באוקטובר, מקיין הצביע לטובת תכנית חרום בסך 700 מיליארד דולר. ב7 באוקטובר נערך עימות נוסף. בדומה לעימותה ראשון, הסקרים לאחר העימות הראו על נצחונו של אובאמה. עימות נשיאותי אחרון נערך ב15 באוקטובר. הבחירות עצמן נערכו ב 4 בנובמבר, בסביבות 11:00 בערב על פי שעון מזרחי נחזה כי ברק אובאמה הוא המנצח של הבחירות. מקיין נשא את נאום ההפסד בפיניקס אריזונה כעבור 20 דקות. בסופו של דבר מקיין זכה ב173 מקולות האלקטורים ואובאמה זכה ב365. מקיין צבר 46% של ההצבעות הכלליות לעומת 53% ההצבעה של אובאמה.